2026 Polaris XPedition XP 5 NorthStar
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$41,199.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® XPedition XP 5 NorthStar
ELEVATED PERFORMANCE. ALL-SEASON COMFORT.Load up your gear, grab your crew and start your next adventure in the premium comfort of an enclosed cab with heat and AC.
Features may include:
CAPABLE- Go Farther
With a 200+ mile fuel range, you can reach farther places and extend your adventure without having to continuously refill your fuel tank.
- Drive Confidently
High-mount air intakes, sealed electrical system, and 14” of ground clearance lets you tackle mud, water, or snow knowing your electrical systems will stay dry and your engine, clutches, and belt will get the fresh air they need to run at peak performance.
- Make Easy Work of Trails
The 114 HP ProStar 1000 Gen 2 Engine delivers quick acceleration and strong performance on the trails and technical terrain to get you deep in the backcountry. And always be prepared for trail obstacles with a Polaris HD 4,500-lb.winch.
ALL-SEASON COMFORT- Protection From the Elements
The factory-installed cab system, heat and AC, and power window full doors keep you comfortable so you can ride in rainy, snowy or dusty conditions.
- Stay Connected & Informed
Elevate your ride and ownership experience with RIDE COMMAND and RIDE COMMAND+. Navigate with or without cell signal, stay connected to others and remain confident your vehicle is in top shape for every adventure.
- Rider-Centric Comfort
With locking doors and center console, tilt and telescoping steering wheel, and adjustable bucket seats the Polaris XPEDITION cab allows for a tailored fit for yourself and your gear.
An Interior Engineered For Ease- Convenient Controls
Accessible controls, intuitive infotainment display, and simple heat and AC adjustment allow you to effortlessly find your comfort zone. Activate AWD for technical terrain or cool down the cab in hot weather without missing a beat.
- Relax Into Your Ride
A tilt and telescopic steering wheel, along with an adjustable seat, allow you to customize your driving position and find the perfect fit.
- Customizable Cab
Comfortable rear seats with a 60/40-split, flip-up seat base enable you to carry more people or gear.
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 114 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Tilt & telescoping | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | FOX 2.0 Podium QS3 with position-sensitive spiral technology |
| Front Suspension | Long-travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | FOX 2.0 Podium QS3 with position-sensitive spiral technology |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 15" (38.1) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Trekker | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Trekker | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 30.3" x 47.25" x 13.38" (77 x 120 x 34 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152.5" x 64" x 74.9" |
| Turning Radius | 20.4' (6.2m) |
| Wheelbase | 117" |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 12.5 gal (47.3 L) |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. (907 kg) |
| Payload Capacity | 1,160 lbs. (526 kg) |
| Seating Capacity | 5 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2,862 lbs. (1298 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,736 lbs. (1241 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 140a alternator charging system |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard / 2" receiver |
| Instrumentation | Driver forward information center with 4" color display, rotary speedometer and tachometers, and center dash | Touch Screen Display: 7" Display, powered by RIDE COMMAND and telematic unit |
| Seat Type | Front: bolstered bucket seats with driver and passenger seat slider, Rear: bolstered 60/40 flip-up bench seat |
| Features | Door Type: Full power-window doors standard | Vehicle Protection: Front bull bumper, full-coverage skid plate | Winch: POLARIS HD 4500 LB Winch w/ Rope, Rubber stopper and Aluminum Fairlead, Auto Stop & Plow Mode | Audio System: JBL Trail Pro 4100. 400-W 10" subwoofer, (2) 45W 6" stadium speakers, 200-W amp |
| Cargo System | Lock & Ride MAX |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris XPedition XP 5 NorthStar
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRPHITE |
| Stock # | PO006710 |
| VIN | 3NSG5W99XTM291675 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 114 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Tilt & telescoping | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | FOX 2.0 Podium QS3 with position-sensitive spiral technology |
| Front Suspension | Long-travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | FOX 2.0 Podium QS3 with position-sensitive spiral technology |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Travel (in./cm.) | 15" (38.1) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Trekker | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Trekker | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" cast aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 30.3" x 47.25" x 13.38" (77 x 120 x 34 cm) |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152.5" x 64" x 74.9" |
| Turning Radius | 20.4' (6.2m) |
| Wheelbase | 117" |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 12.5 gal (47.3 L) |
| Towing Capacity | 2,000 lbs. (907 kg) |
| Payload Capacity | 1,160 lbs. (526 kg) |
| Seating Capacity | 5 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2,862 lbs. (1298 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,736 lbs. (1241 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 140a alternator charging system |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard / 2" receiver |
| Instrumentation | Driver forward information center with 4" color display, rotary speedometer and tachometers, and center dash | Touch Screen Display: 7" Display, powered by RIDE COMMAND and telematic unit |
| Seat Type | Front: bolstered bucket seats with driver and passenger seat slider, Rear: bolstered 60/40 flip-up bench seat |
| Features | Door Type: Full power-window doors standard | Vehicle Protection: Front bull bumper, full-coverage skid plate | Winch: POLARIS HD 4500 LB Winch w/ Rope, Rubber stopper and Aluminum Fairlead, Auto Stop & Plow Mode | Audio System: JBL Trail Pro 4100. 400-W 10" subwoofer, (2) 45W 6" stadium speakers, 200-W amp |
| Cargo System | Lock & Ride MAX |