2026 Polaris Sportsman XP® 1000 S
$16,999.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$16,999.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 952 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 88 HP |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed high-clearance arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arms Rolled IRS |
| Front Shocks | Walker Evans 3-Way Adjustable Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans 3-Way Adjustable Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 11.6" (29.5 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 27 X 9-14 Duro PowerGrip V2 |
| Rear Tire | 27 x 11-14; Duro PowerGrip V2 |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 82.5 x 55 x 49.5" (209.5 x 140 x 125.7 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 56.8" (144.27 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 715 lbs. (324 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,004 lbs. (455 kg) |
| Curb Weight | 1,049 lbs. (476 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Lava Orange Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | High-output LED pod, high-output LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front, 2 gal (8 L) rear |
| Seat Type | Premium cut and sew saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman XP® 1000 S
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | ORNG |
| Stock # | PO126650 |
| VIN | 4XASLZ955TB126650 |
| Condition | Excellent |
Description
Introducing the bold and powerful 2026 Polaris Sportsman XP® 1000 S ATV, painted in the eye-catching Lava Orange Metallic hue that screams adventure from every angle. This utility ATV is designed for thrill-seekers and off-road enthusiasts who crave excitement and top-notch performance.
Underneath the vibrant exterior lies a beastly ProStar™ engine - a robust Parallel Twin powerhouse that churns out an impressive 89 horsepower to conquer any terrain with ease. Thanks to its Liquid cooling system, this engine stays cool under pressure, ensuring optimal performance no matter where your off-road adventures take you.
The Polaris Sportsman XP® 1000 S is equipped with a Continuously Variable Transmission (CVT) that guarantees smooth acceleration and seamless power delivery. Whether you're climbing rocky hills or tearing through muddy trails, this ATV's Polaris Variable Transmission (PVT) ensures you have the power you need at your fingertips.
Not just a powerhouse, this ATV is built for comfort and versatility. With a spacious one-piece vinyl seat positioned at a comfortable height of 37 inches, the rider can enjoy long hours of exploration without feeling fatigued. The impressive payload capacity of 715 lbs means you can haul your gear with ease, while the various storage wells provide ample space for all your essentials.
...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 952 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 88 HP |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed high-clearance arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arms Rolled IRS |
| Front Shocks | Walker Evans 3-Way Adjustable Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans 3-Way Adjustable Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 11.6" (29.5 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 27 X 9-14 Duro PowerGrip V2 |
| Rear Tire | 27 x 11-14; Duro PowerGrip V2 |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 14.5" (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 82.5 x 55 x 49.5" (209.5 x 140 x 125.7 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 56.8" (144.27 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 715 lbs. (324 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,004 lbs. (455 kg) |
| Curb Weight | 1,049 lbs. (476 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Lava Orange Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | High-output LED pod, high-output LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front, 2 gal (8 L) rear |
| Seat Type | Premium cut and sew saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike