2026 Polaris Sportsman® 850
$10,799.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$10,799.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Straight dual A-arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, Rolled IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83.25" x 47.6" x 50.75" (211.4 x 120.9 x 128.9 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 53" (134.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 792 lbs. (359 kg) |
| Curb Weight | 838 lbs. (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman® 850
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRN |
| Stock # | PO042518 |
| VIN | 4XASXA852TB042518 |
| Condition | Excellent |
Description
Hop aboard the 2026 Polaris Sportsman® 850 in refreshing Sage Green! This ATV is ready to tackle any adventure with its powerful ProStar™ engine, delivering 78 horsepower to conquer rough trails and rugged terrain. The 850cc engine purrs like a contented forest kitten, with its Parallel Twin design providing a smooth ride whether you're cruising along the trails or hauling a load.
Featuring a sturdy steel frame and composite body material, this ATV is built tough to handle whatever outdoor challenges come your way. The independent double A-arm suspension on both the front and rear ensures a comfortable ride, while the 12 inches of ground clearance lets you navigate over obstacles with ease. And let's not forget the steel wheels, wrapped in reliable CST® tires, ready to take on the muddiest of paths.
With a payload capacity of 575 lbs and a towing capacity of 1500 lbs, the Polaris Sportsman® 850 is a true workhorse. So load up your gear, hitch up your trailer, and get ready to tackle any task with confidence. The front and rear hydraulic disc brakes provide reliable stopping power, giving you control in any situation.
Take a seat on the one-piece vinyl saddle, set at a comfortable height of 37 inches. Feel the power in your hands as you grip the rubber handlebars, steering with precision thanks to the manual handlebar control...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Prostar 4-stroke SOHC twin cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 850 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 78 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Straight dual A-arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, Rolled IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9" (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10.25" (26 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83.25" x 47.6" x 50.75" (211.4 x 120.9 x 128.9 cm) |
| Seat Height | 37" (94 cm) |
| Wheelbase | 53" (134.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Payload Capacity | 575 lbs. (261 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 120 lbs. (55 kg) |
| Rack capacity, rear | 240 lbs. (110 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 792 lbs. (359 kg) |
| Curb Weight | 838 lbs. (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 gal (15 L) front dry storage, 2 gal (8 L) rear storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light, clock, DC outlet |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike