2026 Polaris Sportsman® 6x6 570
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$13,229.00
Overview
Product Features
Description
2026 Polaris® Sportsman 6x6 570
Explore More. Achieve More.Features may include:
ALL DAY COMFORT- TAME MORE TERRAIN:
Effortlessly take on diverse terrain with a 2.5x more rigid chassis that optimizes ride and handling on the 6-wheel ATV. Plus, an advanced engine braking system (EBS) with Active Decent Control (ADC) delivers a smoother, more controlled deceleration downhill.
- SMOOTHER RIDE:
New enhanced suspension with upgraded sealed bushings and 11.5" of ground clearance work together to absorb trail ruts and bumps—enabling a smooth, comfortable ride even on rugged terrain.
- LESS FATIGUE, MORE FUN:
Multi-select electronic power steering (EPS) with customizable levels of steering assist enables more effortless handling—reducing body fatigue to help boost your stamina for extended rides.
ADVANCED CAPABILITY- POWER THROUGH TASKS:
Power through tasks and trails with a 44-hp engine that delivers the performance to go further.
- MOVE LARGER LOADS:
Move larger loads more efficiently and confidently, with a class-leading 800-lb. dump box featuring factory-integrated D-rings with multiple tie-down points to secure cargo on your 6-wheel ATV.
- PERFORM AT YOUR PACE:
Set your pace with the new, selectable speed-limit feature to achieve consistent performance for precision-driven tasks, such as spraying on your property or farm.
VERSATILITY TO DO MORE- EXTEND YOUR DAY:
LED pod and headlights offer enhanced visibility for early morning and late-night tasks—so you can get more done in a day.
- PACK WHAT YOU NEED:
A 5-gallon front storage bin provides more space for stowing tools and gear. Add accessory racks and grips to optimize the space for your use.
- RIDE 2-UP OR 1-UP:
A 5-gallon front storage bin provides more space for stowing tools and gear. Add accessory racks and grips to optimize the space for your use.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke DOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/4WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed dual A-arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.9" (22.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 6.3" (16 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 38 x 39 x 8" (96.5 x 99.1 x 20.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 119 x 49.6 x 52.7" (302 x 126.2 x 133.9 cm) |
| Seat Height | 36" (91.4 cm) |
| Wheelbase | 86.5" (219.7 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Payload Capacity | 1,115 lbs. (507 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg) |
| Rack capacity, rear | 800 lbs. (362.8 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,194 lbs. (542 kg) |
| Curb Weight | 1,248 lbs. (566 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod high beam, LED low-beam headlights, dual brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | 5 gal (18.9 L) front dry storage, Lock & Ride dump box rails and rear racks, D-rings in dump box |
| Seat Type | Saddle seat + passenger saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: geofencing, speed limiter, speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |
| Features | Vehicle Protection: Front and rear A-arm guards, front-trail bumper, front rack extender, metal bed box rails | Winch: 3,500 LB winch with synthetic rope and Auto Stop |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman® 6x6 570
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GREEN |
| Stock # | PO041762 |
| VIN | 4XASKE573TB041762 |
| Condition | Excellent |
Description
Introducing the vibrant 2026 Polaris Sportsman® 6x6 570 in Sage Green! This ATV is a powerhouse on wheels, designed to tackle all your outdoor adventures with style and ease.
Powered by the renowned ProStar™ engine with a single-cylinder design, this ATV delivers a punchy 44.0 horsepower to handle any terrain. The liquid cooling system ensures optimal performance even in the toughest conditions, while the 4 valves per cylinder and DOHC configuration provide precision power delivery.
With a sturdy steel frame and composite body material, this ATV is built to last through all your off-road excursions. The driver-centric floorboard location and comfortable rubber hand grips make for a smooth and enjoyable ride every time.
Equipped with a Polaris Variable Transmission (PVT) and a continuously variable transmission (CVT), this ATV offers seamless shifting and responsive acceleration. The on-demand 6x6 driveline ensures maximum traction on any surface, while the rear limited slip differential and differential lock provide added stability and control.
The dual hydraulic disc brakes offer reliable stopping power, giving you the confidence to tackle steep descents and rough terrain with ease. The LED headlights illuminate the path ahead, allowing you to ride well into the night without missing a beat.
...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke DOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/4WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed arched dual A-arm |
| Rear Suspension | Sealed dual A-arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.9" (22.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 6.3" (16 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 4-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 38 x 39 x 8" (96.5 x 99.1 x 20.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 119 x 49.6 x 52.7" (302 x 126.2 x 133.9 cm) |
| Seat Height | 36" (91.4 cm) |
| Wheelbase | 86.5" (219.7 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Payload Capacity | 1,115 lbs. (507 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg) |
| Rack capacity, rear | 800 lbs. (362.8 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,194 lbs. (542 kg) |
| Curb Weight | 1,248 lbs. (566 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod high beam, LED low-beam headlights, dual brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | 5 gal (18.9 L) front dry storage, Lock & Ride dump box rails and rear racks, D-rings in dump box |
| Seat Type | Saddle seat + passenger saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: geofencing, speed limiter, speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |
| Features | Vehicle Protection: Front and rear A-arm guards, front-trail bumper, front rack extender, metal bed box rails | Winch: 3,500 LB winch with synthetic rope and Auto Stop |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike