2026 Polaris Sportsman® 570 Premium 40th Anniversary Edition
$10,199.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$10,199.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke DOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.2" (20.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 9.5" (24.1 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; Duro |
| Rear Tire | 26 x 10-14; Duro |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83" x 48" x 47" (210.8 x 121.9 x 119.4 cm) |
| Seat Height | 33.25" (84.5 cm) |
| Wheelbase | 50.5" (128.3 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.0 L) |
| Payload Capacity | 485 lbs. (220 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg ) |
| Rack capacity, rear | 180 lbs. (81.6 kg) |
| Towing Capacity | 1,350 lbs. (612 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 860 lbs. (390 kg) |
| Curb Weight | 893 lbs. (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Treeline Green Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride-compatible 5 gal (18.9L) front dry storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Sportsman® 570 Premium 40th Anniversary Edition
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRN |
| Stock # | PO103443 |
| VIN | 4XASEZ577TA103443 |
| Condition | Excellent |
Description
Adventure awaits with the new 2026 Polaris Sportsman® 570 Premium - 40th Anniversary Edition ATV, shining in a stunning Treeline Green Metallic coat! This beauty boasts a powerful ProStar™ engine, delivering a roaring 44.0 bhp to fuel all your off-road escapades. With a liquid-cooled single-cylinder engine featuring 4 valves per cylinder, this ATV is ready to conquer any terrain with its 10:1 compression ratio.
Designed for both utility and recreation, the Polaris Sportsman® 570 Premium combines versatility with style. The Continuously Variable Transmission (CVT) ensures a smooth ride, while the Polaris Variable Transmission (PVT) guarantees reliable gear variation for any challenge. Equipped with shaft-driven primary drives in the rear and front, this ATV offers optimum power distribution on any path.
Standing proudly at 83.0 inches in length and 48.0 inches in width, this ATV commands attention with its aggressive stance. The imposing ground clearance of 11.5 inches ensures you can conquer rocks, mud, and everything in between with ease. With a payload capacity of 485 lbs and towing capacity of 1350 lbs, the Sportsman® 570 Premium is your steadfast companion for all your hauling needs.
Crafted with a sturdy steel frame and composite body material, this ATV is built to withstand the toughest challenges. Boasting front and r...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke DOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Driveline | Includes: engine braking system (EBS), Active Descent Control (ADC) |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.2" (20.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 9.5" (24.1 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" (35.6 cm) aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; Duro |
| Rear Tire | 26 x 10-14; Duro |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83" x 48" x 47" (210.8 x 121.9 x 119.4 cm) |
| Seat Height | 33.25" (84.5 cm) |
| Wheelbase | 50.5" (128.3 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.0 L) |
| Payload Capacity | 485 lbs. (220 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg ) |
| Rack capacity, rear | 180 lbs. (81.6 kg) |
| Towing Capacity | 1,350 lbs. (612 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 860 lbs. (390 kg) |
| Curb Weight | 893 lbs. (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Treeline Green Metallic |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride-compatible 5 gal (18.9L) front dry storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver: All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike