2026 Polaris Sportsman 570 EPS Polaris Pursuit Camo
Retail Price $9,799.00
OUR PRICE
$8,691.00
Savings $1,108.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$8,691.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Concord
Primary ColorCAM
Stock #
PO103106
VIN
4XASEE57XTA103106
Condition
Excellent
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke SOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.2" (20.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 9.5" (24.1 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" (30.5 cm) steel |
| Front Tire | 25 x 8-12 |
| Rear Tire | 25x10-12 |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83" x 48" x 47" (210.8 x 121.9 x 119.4 cm) |
| Seat Height | 33.25" (84.5 cm) |
| Wheelbase | 50.5" (128.3 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.0 L) |
| Payload Capacity | 485 lbs. (220 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg) |
| Rack capacity, rear | 180 lbs. (81.6 kg) |
| Towing Capacity | 1,350 lbs. (612 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 796 lbs. (361 kg) |
| Curb Weight | 836 lbs. (379 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Polaris Pursuit Camo |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride-compatible 5 gal (18.9L) front dry storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver:All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris Sportsman 570 EPS Polaris Pursuit Camo
$8,691.00
RideNow Concord
Scan to visit
4m2p285t.dealerspike-clients.com
2026 Polaris Sportsman 570 EPS Polaris Pursuit Camo
Price:
Retail: $9,799.00 | Our Price: $8,691.00 | Save: $1,108.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | CAM |
| Stock # | PO103106 |
| VIN | 4XASEE57XTA103106 |
| Condition | Excellent |
Description
description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | ProStar 4-stroke SOHC single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection / 340 CCA |
| Drivetrain | |
| Drive System | One-touch on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H in-line shifting |
| Suspension | |
| Front Suspension | Sealed MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 8.2" (20.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 9.5" (24.1 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Rear braking system | Single lever, 3-wheel hydraulic disc with hydraulic rear foot brake |
| Parking Brake | Park in-transmission / lockable hand lever |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" (30.5 cm) steel |
| Front Tire | 25 x 8-12 |
| Rear Tire | 25x10-12 |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 11.5" (29 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 83" x 48" x 47" (210.8 x 121.9 x 119.4 cm) |
| Seat Height | 33.25" (84.5 cm) |
| Wheelbase | 50.5" (128.3 cm) |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.0 L) |
| Payload Capacity | 485 lbs. (220 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Rack capacity, front | 90 lbs. (40.8 kg) |
| Rack capacity, rear | 180 lbs. (81.6 kg) |
| Towing Capacity | 1,350 lbs. (612 kg) |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 796 lbs. (361 kg) |
| Curb Weight | 836 lbs. (379 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Polaris Pursuit Camo |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED pod, LED bumper lights, dual LED brake lights/taillights |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride-compatible 5 gal (18.9L) front dry storage |
| Seat Type | Saddle seat |
| Instrumentation | Driver:All-digital gauge: speedometer, odometer, tachometer, two tripmeters, hour meter, gear indicator, fuel gauge, AWD indicator, volt meter, coolant temperature, hi-temp light |