2026 Polaris RZR® Trail Sport
$16,999.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$16,999.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 875 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 75 |
| Drivetrain | |
| Drive System | True on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: Equipped |
| Suspension | |
| Front Shocks | ZF twin tube |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Shocks | ZF twin tube |
| Rear Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Rear Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Front Tire | 26 X 8 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Rear Tire | 26 X 9 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Wheels | Stamped steel |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 37 x 7.9" (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Ground Clearance | 11" (27.9 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110.9 x 50 x 67.9" (282 x 127 x 172.5 cm) |
| Turning Radius | 16' |
| Wheelbase | 79" (200.7 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680.4 kg) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (335.7 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1357 lbs. (616 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1255 lbs (569 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 560-W Charging System @ 6000 RPM, 3-Position Pulse Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature white LED low/high Red LED tail/brake lights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet + 12V power plug |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with standard driver and passenger seat sliders (tool required for adjustment on driver and passenger seat) |
| Features | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR® Trail Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | BLU |
| Stock # | PO255349 |
| VIN | 3NSA5E873TH255349 |
| Condition | Excellent |
Description
Step into adventure with the all-new 2026 Polaris RZR® Trail Sport UTV, painted in a mesmerizing Zenith Blue that is sure to turn heads on the trail. Designed for thrill-seekers and outdoor enthusiasts, this Sport Utility vehicle is ready to tackle any terrain with its powerful ProStar™ Longitudinal Twin engine, delivering a heart-pumping 75 horsepower.
Equipped with a Continuously Variable Transmission (CVT) and Polaris Variable Transmission (PVT), this beast effortlessly shifts gears as you conquer the rugged landscape. The 4-Stroke engine boasts impressive specs with 875cc of displacement and a compression ratio of 10.5:1 - giving you the perfect balance of power and efficiency.
With a steel frame and durable plastic body material, the RZR® Trail Sport is built to withstand the toughest challenges. The front and rear independent double A-arm suspension with ZF Sachs shocks offer a smooth ride, absorbing bumps and jumps along the way. The steel wheels paired with Polaris PXT tires provide excellent traction and grip on any surface.
Head out on the trails with a buddy in the comfortable bucket seats made of high-quality vinyl. The interior features two cupholders, a temperature gauge, and a fuel gauge to keep you informed on your journey. The spacious cargo bed with integrated tie-down hooks offers ample storage for gear an...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 875 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 75 |
| Drivetrain | |
| Drive System | True on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: Equipped |
| Suspension | |
| Front Shocks | ZF twin tube |
| Front Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Rear Shocks | ZF twin tube |
| Rear Suspension | Dual A-arm with stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Rear Wheel Travel | 10" (25.4 cm) |
| Front Tire | 26 X 8 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Rear Tire | 26 X 9 X 12 | Tire Ply Rating: 3-ply |
| Wheels | Stamped steel |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 20.7 x 37 x 7.9" (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Ground Clearance | 11" (27.9 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 110.9 x 50 x 67.9" (282 x 127 x 172.5 cm) |
| Turning Radius | 16' |
| Wheelbase | 79" (200.7 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680.4 kg) |
| Payload Capacity | 740 lbs. (335.7 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1357 lbs. (616 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1255 lbs (569 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: 560-W Charging System @ 6000 RPM, 3-Position Pulse Bar |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature white LED low/high Red LED tail/brake lights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 1.25" (3.2 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet + 12V power plug |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with standard driver and passenger seat sliders (tool required for adjustment on driver and passenger seat) |
| Features | Door Type: Half doors |
| Cargo System | Lock & Ride |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike