2026 Polaris RZR Pro S Sport
$27,499.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$27,499.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Lightweight boxed dual A-arm with 3-piece stabilizer bar |
| Rear Suspension | Tubular trailing arm with boxed gusseting and toe link, high-clearance radius rods, stabilizer bar |
| Front Shocks | FOX 3.0" Live Valve internal bypass with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Rear Shocks | FOX 3.0" Live Valve internal bypass with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Front Travel (in./cm.) | 27" (68.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 28.3" (71.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 15" cast aluminum rim with 5-lug pattern |
| Front Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Rear Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Front Wheel Travel | 22.25" (56.5 cm) |
| Rear Wheel Travel | 22.4" (56.9 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 128 x 74 x 74.4" (325 x 188 x 189 cm) |
| Wheelbase | 96" (244 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal. (45.4 L) |
| Payload Capacity | 730 lbs. (331 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,142 lbs. (972 kg) |
| Curb Weight | 2,249 lbs. |
| Color | |
| Color/Graphics | Sand Dune, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature animated RZR Fang Accent Lighting; white LED low/high and red LED tail/brake lights; animated interior accent lighting. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability) and passenger tilt adjustability; Sub-Zero 4-point harness. |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR Pro S Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | SAND DUNE |
| Stock # | PO230698 |
| VIN | 3NSSPE923TG230698 |
| Condition | Excellent |
Description
Buckle up and get ready to hit the trails in style with the 2026 Polaris RZR Pro S Sport UTV. This sleek machine is a head-turner in the vibrant Storm Gray or Sand Dune color options.
Under the hood, you'll find the powerful ProStar™ engine - a parallel twin powerhouse delivering an impressive 181 horsepower. With liquid cooling and a turbocharged fuel-injected system, this UTV is ready to conquer any terrain with ease.
The Polaris Variable Transmission (PVT) system ensures smooth shifting, while the selectable 4X2/AWD driveline with a center limited slip differential provides ultimate control and traction. Whether you're cruising through the dunes or tackling rugged mountain trails, this UTV is up for the challenge.
The steel frame and durable plastic body construction make this UTV tough enough to handle whatever you throw its way. Plus, with a generous payload capacity of 730 pounds and a bed capacity of 300 pounds, you can bring along all your gear for the adventure.
The independent double A-arm front suspension and independent rear suspension with Walker Evans® shocks deliver a smooth ride over any bumps or obstacles. With 16 inches of ground clearance, you can take on rocky terrain and deep ruts without breaking a sweat.
Hop into the comfortable bucket seats with vinyl upholstery and headr...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin-cylinder turbocharged |
| Cylinders-Displacement (cc) | 925 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 181 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Isolated Xtreme Performance true on-demand AWD/2WD |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Lightweight boxed dual A-arm with 3-piece stabilizer bar |
| Rear Suspension | Tubular trailing arm with boxed gusseting and toe link, high-clearance radius rods, stabilizer bar |
| Front Shocks | FOX 3.0" Live Valve internal bypass with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Rear Shocks | FOX 3.0" Live Valve internal bypass with bottom-out control (electronically controlled damping) |
| Front Travel (in./cm.) | 27" (68.6 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 28.3" (71.9 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with triple-bore front and dual-bore rear calipers; aluminum top hat rotor |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 15" cast aluminum rim with 5-lug pattern |
| Front Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Rear Tire | 32 x 10-15" Maxxis Rampage Fury; wheel size 15 x 7" |
| Front Wheel Travel | 22.25" (56.5 cm) |
| Rear Wheel Travel | 22.4" (56.9 cm) |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 26 x 17.7 x 11.5" (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 128 x 74 x 74.4" (325 x 188 x 189 cm) |
| Wheelbase | 96" (244 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal. (45.4 L) |
| Payload Capacity | 730 lbs. (331 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,142 lbs. (972 kg) |
| Curb Weight | 2,249 lbs. |
| Color | |
| Color/Graphics | Sand Dune, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Signature animated RZR Fang Accent Lighting; white LED low/high and red LED tail/brake lights; animated interior accent lighting. |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver-4-way adjustability (including 6" front-to-back tool-less seat slider with tilt adjustability) and passenger tilt adjustability; Sub-Zero 4-point harness. |
| Instrumentation | Driver Forward Information Center with 4" color display + rotary speedometer & tachometers, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator, DC outlet, Polaris P.A.S.S anti-theft system |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike