2026 Polaris RZR® 200 EFI
$6,999.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$6,999.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 180 cc |
| Cooling | Air & oil |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | 2WD, chain |
| Transmission | Automatic PVT F/N/R; chain |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Independent rear suspension |
| Front Travel (in./cm.) | 7" (17.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 7" |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Pull type center floor mounted |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped steel |
| Front Tire | 24 x 8 - 12 CST |
| Rear Tire | 24 x 10 - 12 CST |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 19 x 4” (41.9 x 48.3 x 10.1 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 89 x 48 x 59" (226 x 121.2 x 150 cm) |
| Wheelbase | 65" (165.1 cm) |
| Seat Height | 24.5" (62.1 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 25 lbs. (11.3 kg) |
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
| Payload Capacity | 375 lbs. (170 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 735 lbs. (334 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED running lights, single rear brakelights/taillights |
| Features | |
| Instrumentation | Digital display with gear indicator, odometer, trip meter, voltage, engine temperature, engine hour interval, ground speed, engine RPM, youth RIDE COMMAND (speed limiting, geofencing, helmet aware). |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris RZR® 200 EFI
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | RED |
| Stock # | PO331617 |
| VIN | 3NSHCA183TN331671 |
| Condition | Excellent |
Description
Get ready to blaze a trail in style with the 2026 Polaris RZR® 200 EFI in a striking hue that demands attention wherever you go. This sporty UTV is designed for the young and young at heart who crave adventure and excitement in equal measure.
Powered by a robust single-cylinder 4-Stroke engine, this UTV delivers a thrilling ride with plenty of power to tackle any terrain with ease. The air/oil cooling system ensures optimal performance even in the most demanding conditions, while the fuel-injected carburetion system provides reliable and efficient operation.
Equipped with a Polaris Variable Transmission (PVT) system, this UTV offers seamless and smooth gear transitions, whether you're cruising down the trails or conquering rugged off-road paths. The shaft-driven primary rear wheel ensures excellent traction and stability, while the belt-driven engine/transmission keeps the power flowing consistently.
With a sleek steel frame and durable plastic body material, this UTV is built to handle whatever you throw its way. The front double A-arm suspension and independent rear suspension provide a smooth and comfortable ride, while the adjustable shock/spring pre-load allows you to customize the handling to suit your preferences.
Rolling on sturdy steel wheels and CST® tires, this UTV grips the ground with confidence, ...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke single cylinder |
| Cylinders-Displacement (cc) | 180 cc |
| Cooling | Air & oil |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | 2WD, chain |
| Transmission | Automatic PVT F/N/R; chain |
| Steering | Race-inspired steering wheel with tilt and telescoping adjustment; DYNAMIX and RIDE COMMAND push-button controls. |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Independent rear suspension |
| Front Travel (in./cm.) | 7" (17.8 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 7" |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc |
| Parking Brake | Pull type center floor mounted |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped steel |
| Front Tire | 24 x 8 - 12 CST |
| Rear Tire | 24 x 10 - 12 CST |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 19 x 4” (41.9 x 48.3 x 10.1 cm) |
| Ground Clearance | 10" (25.4 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 89 x 48 x 59" (226 x 121.2 x 150 cm) |
| Wheelbase | 65" (165.1 cm) |
| Seat Height | 24.5" (62.1 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 25 lbs. (11.3 kg) |
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
| Payload Capacity | 375 lbs. (170 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 735 lbs. (334 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red, Storm Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED running lights, single rear brakelights/taillights |
| Features | |
| Instrumentation | Digital display with gear indicator, odometer, trip meter, voltage, engine temperature, engine hour interval, ground speed, engine RPM, youth RIDE COMMAND (speed limiting, geofencing, helmet aware). |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike