2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium
$23,699.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$23,699.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 79.5"" (386 x 158 x 201 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17.5' (5.3 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,600 lbs. (726 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2143 lbs. (972 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,018 lbs. (915 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Orange Rust |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row, bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Door: Cab nets |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | ORN |
| Stock # | PO005658 |
| VIN | 4XARSE995T8005658 |
| Condition | Excellent |
Description
Introducing the all-new 2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium UTV! Crafted to handle any adventure you throw its way, this beast of a machine is ready to take on the trails in style. Picture yourself cruising through the backcountry in a beauty that demands attention wherever you go.
With a powerhouse ProStar™ engine delivering a thrilling 82 horsepower and 62 ft-lbs of torque, this UTV doesn't just look good—it performs even better. Whether you choose the Blue Labyrinth, Polaris Pursuit® Camouflage, Stealth Gray, Orange Rust, or Sunset Red model, you'll be turning heads as you roar down the trails with confidence.
The 2026 Polaris Ranger® Crew XP 1000 Premium offers a spacious and comfortable cabin with seating for six, featuring vinyl bucket seats with headrests for everyone's comfort. Need storage space? No problem! The cargo bed boasts a capacity of 1000 lbs, making hauling gear a breeze. Plus, with eight cupholders strategically placed throughout the cabin, everyone can stay hydrated on those long rides.
Equipped with a rugged steel frame and full-length skid plate, this UTV is built tough to handle rough terrain with ease. The front and rear independent double A-arm suspension systems offer 10 inches of travel, providing a smooth ride no matter the conditions. And with 14 inches of ground clearance, you can conquer...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 82 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 14" aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 152 x 62.5 x 79.5"" (386 x 158 x 201 cm) |
| Wheelbase | 113" (287 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 17.5' (5.3 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,600 lbs. (726 kg) CA Models: 1,350 lbs. (612 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2143 lbs. (972 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 2,018 lbs. (915 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Orange Rust |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Dual LED headlights, 1,250-lm low beam, 2,300-lm high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 6-person, dual-row, bolstered bench seats with 3-point harness and adjustable driver seat |
| Features | Door: Cab nets |
| Instrumentation | Driver: Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike