2026 Polaris Ranger® Crew XD 1500 NorthStar Texas Edition
$51,999.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$51,999.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 1498 cc |
| Engine Type | 4-stroke triple cylinder DOHC |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 110 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/Turf/Ultra Turf, Drive modes: Comfort, Standard, Sport, Tow/Haul |
| Driveline | Drive mode-specific engine braking, hill assist, and creep in drive and reverse |
| Transmission | STEELDRIVE automatic transmission: D/R/P |
| Steering | Tilt & telescoping adjustment |
| Electronic Power Steering | High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 12" (30.5 cm) |
| Rear Suspension | Dual arched A-arm, IRS |
| Rear Travel (in./cm.) | 12" (30.5 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Foot Activated and Power Assisted, 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front & Rear Calipers |
| Rear braking system | Foot Activated and Power Assisted, 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front & Rear Calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 32 x 10-15; Pro Armor Trekker | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 32 x 10-15; Pro Armor Trekker | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" beadlock |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 43.4 x 56 x 13.4" (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 164 x 65 x 79" (416.5 x 165 x 200 cm) |
| Turning Radius | 19.4' (6 m) |
| Wheelbase | 127" (322.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,300 lbs. (590 kg) |
| Fuel Capacity | 13.6 gal (51.5 L) |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. (1588 kg) |
| Payload Capacity | 1,420 lbs. (644 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 3,413 lbs. (1548 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 3,315 lbs. (1503 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 140-amp charging system, Polaris PULSE electrical system (3-position hood and 3-position roof), USB charger, Trickle Charger, 12-volt accessory outlet, battery trickle-charging port |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights with LED taillights, LED rear work light, LED dome light, door puddle lighting, front LED auxiliary lights, interior accent lighting, lighting modes: low, high, accent, blackout. Blackout mode switches off the headlights and dims interior lighting |
| Features | |
| Instrumentation | Touch Screen Display: 7" Display, Powered by RIDE COMMAND | Driver forward information center with 4" color display and analog speedometer and tachometers: user-selectable blue/red backlighting and brightness, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, oil pressure, transmission indicator, EPS indicator, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
| Seat Type | 6-person, dual-row, superior contoured, bolstered bench seats with 3-point harness, heated front row seats, adjustable driver seat, and flip-down arm rest |
| Features | Cab Components: Factory-installed cab system with tinted powered doors, roof, tip-out glass windshield, tinted glass rear panel, rearview mirror, windshield wiper/washer, and sound insulation materials | Speed Limiting: Speed limiting controlled in RIDE COMMAND | Heat and/or Air Conditioning: Factory-installed heat, AC, defrost, recirculation with 5 different airflow settings | Winch: Polaris Pro HD 6,000 LB Winch with synthetic rope, Auto Stop, wireless remote and Rapid Rope Recovery | Vehicle Protection: Large steel bumper, full-coverage skid plate, bumper D-rings, and top bar | Door Type: Powered tinted window doors—front and rear |
| Cargo System | Electronic lift dump box with Lock & Ride MAX accessory integration |
| Warranty | |
| Warranty | 2-year limited |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger® Crew XD 1500 NorthStar Texas Edition
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | BLK |
| Stock # | PO289248 |
| VIN | 3NSX6T1R4TM289248 |
| Condition | Excellent |
Description
Experience the rugged versatility of the 2026 Polaris Ranger® Crew XD 1500 NorthStar Texas Edition UTV with its sleek Black Crystal color, designed to handle any terrain with ease. This Extreme Duty utility vehicle is powered by a robust ProStar™ engine, delivering an impressive 110 horsepower and 105 ft-lbs of torque for unstoppable performance.
The in-line 3-cylinder engine features a fuel-injected system for optimal power delivery and efficiency, while the continuously variable transmission by STEELDRIVE ensures smooth acceleration and seamless gear shifts. Whether you're navigating challenging trails or tackling tough tasks, the Polaris Ranger® Crew XD 1500 is up to the challenge.
With a spacious cabin that comfortably accommodates up to 6 passengers on vinyl bucket seats with headrests, everyone can enjoy the ride in style. The hard cab canopy and metal doors provide added protection from the elements, ensuring a secure and comfortable environment for all occupants.
Equipped with advanced features like the RIDE COMMAND™ GPS system, you can stay on course and explore with confidence. The JBL audio system with four speakers and Bluetooth® connectivity keeps the entertainment going, while the mobile app integration enhances your driving experience.
The Texas Edition UTV comes with a full complement of off-ro...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 1498 cc |
| Engine Type | 4-stroke triple cylinder DOHC |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | 110 Horsepower |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/Turf/Ultra Turf, Drive modes: Comfort, Standard, Sport, Tow/Haul |
| Driveline | Drive mode-specific engine braking, hill assist, and creep in drive and reverse |
| Transmission | STEELDRIVE automatic transmission: D/R/P |
| Steering | Tilt & telescoping adjustment |
| Electronic Power Steering | High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 12" (30.5 cm) |
| Rear Suspension | Dual arched A-arm, IRS |
| Rear Travel (in./cm.) | 12" (30.5 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Foot Activated and Power Assisted, 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front & Rear Calipers |
| Rear braking system | Foot Activated and Power Assisted, 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front & Rear Calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 32 x 10-15; Pro Armor Trekker | Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 32 x 10-15; Pro Armor Trekker | Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" beadlock |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 43.4 x 56 x 13.4" (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
| Ground Clearance | 16" (40.6 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 164 x 65 x 79" (416.5 x 165 x 200 cm) |
| Turning Radius | 19.4' (6 m) |
| Wheelbase | 127" (322.6 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,300 lbs. (590 kg) |
| Fuel Capacity | 13.6 gal (51.5 L) |
| Towing Capacity | 3,500 lbs. (1588 kg) |
| Payload Capacity | 1,420 lbs. (644 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Weights | |
| Curb Weight | 3,413 lbs. (1548 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 3,315 lbs. (1503 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 140-amp charging system, Polaris PULSE electrical system (3-position hood and 3-position roof), USB charger, Trickle Charger, 12-volt accessory outlet, battery trickle-charging port |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlights with LED taillights, LED rear work light, LED dome light, door puddle lighting, front LED auxiliary lights, interior accent lighting, lighting modes: low, high, accent, blackout. Blackout mode switches off the headlights and dims interior lighting |
| Features | |
| Instrumentation | Touch Screen Display: 7" Display, Powered by RIDE COMMAND | Driver forward information center with 4" color display and analog speedometer and tachometers: user-selectable blue/red backlighting and brightness, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, oil pressure, transmission indicator, EPS indicator, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
| Seat Type | 6-person, dual-row, superior contoured, bolstered bench seats with 3-point harness, heated front row seats, adjustable driver seat, and flip-down arm rest |
| Features | Cab Components: Factory-installed cab system with tinted powered doors, roof, tip-out glass windshield, tinted glass rear panel, rearview mirror, windshield wiper/washer, and sound insulation materials | Speed Limiting: Speed limiting controlled in RIDE COMMAND | Heat and/or Air Conditioning: Factory-installed heat, AC, defrost, recirculation with 5 different airflow settings | Winch: Polaris Pro HD 6,000 LB Winch with synthetic rope, Auto Stop, wireless remote and Rapid Rope Recovery | Vehicle Protection: Large steel bumper, full-coverage skid plate, bumper D-rings, and top bar | Door Type: Powered tinted window doors—front and rear |
| Cargo System | Electronic lift dump box with Lock & Ride MAX accessory integration |
| Warranty | |
| Warranty | 2-year limited |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike