2026 Polaris Ranger® 1000 EPS
$16,299.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$16,299.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder SOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 62.5 x 76"" (305 x 159 x 191 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.3' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) CA Models: 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,542 lbs. (699 kg) |
| Curb Weight | 1,667 lbs. (756 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen headlights, 55-W low beam, 60-W high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bench seat with 3-point harness |
| Features | Doors: Cab Nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris Ranger® 1000 EPS
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRN |
| Stock # | PO257065 |
| VIN | 3NSTAE994TH257065 |
| Condition | Excellent |
Description
Introducing the adventurous and capable 2026 Polaris Ranger® 1000 EPS in the striking Sage Green color! This full-size utility UTV is ready to conquer any terrain with its powerful ProStar™ Parallel Twin engine, delivering 61.0 horsepower and 55.0 ft-lbs of torque. The liquid-cooled engine with 8 valves and a 4-stroke design ensures reliable performance on the toughest of trails.
The Polaris Variable Transmission (PVT) and Selectable 4X2/AWD driveline make shifting through the gears seamless, while the Continuously Variable Transmission (CVT) allows for smooth acceleration no matter the conditions. With a payload capacity of 1500 lbs and a towing capacity of 2500 lbs, this UTV is a true workhorse, ready to tackle any task you throw its way.
Built for comfort and durability, the Ranger® 1000 EPS features a steel frame and full-length skid plate to protect against rough terrain. The soft cab doors provide added protection from the elements, while the bucket seats with headrests ensure a comfortable ride for you and two passengers. With a total of 6 cupholders, everyone can stay hydrated on long days out exploring.
The 2026 Polaris Ranger® 1000 EPS boasts a spacious cargo bed with a capacity of 1000 lbs, allowing you to haul all your gear with ease. The polyethylene bed material is tough enough to handle heavy loads, while the ...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder SOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 61 hp |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Rear Suspension | Dual A-arm |
| Front Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10" (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | 12" steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlstar 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5"" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 12" (30.5 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 62.5 x 76"" (305 x 159 x 191 cm) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Turning Radius | 13.3' (4 m) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) CA Models: 600 lbs. (272 kg) |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) CA Models: 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,542 lbs. (699 kg) |
| Curb Weight | 1,667 lbs. (756 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Sage Green |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen headlights, 55-W low beam, 60-W high beam, dual LED taillights |
| Features | |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Seat Type | 3-person bench seat with 3-point harness |
| Features | Doors: Cab Nets |
| Instrumentation | Driver: 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike