2026 Polaris R Manual
Retail Price $34,999.00
OUR PRICE
$33,999.00
Savings $1,000.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$33,999.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationRideNow Concord
Primary ColorBLACK
Stock #
SL169266
VIN
57XAARGB0T8169266
Condition
Excellent
Product Features
Description
2026 Polaris Slingshot® R Manual
PERFORMANCE AND PRESENCETop-tier features built for amplified performance and aesthetics.
Slingshot R is built for those who never settle — the ones chasing more moments, more precision, more presence. With its fully painted R front fascia, Vented Sport Hood, and premium finishes, it’s designed for maximum presence. Brembo® brakes, gloss black wheels, and integrated navigation come standard, giving you control that feels effortless and performance that hits every sense. And with paddle shifters on AutoDrive, you’re always in sync with the moment. This is the Slingshot that leads the line — refined, relentless, and ready to make every ride unforgettable.
Features may include:
STYLE MEETS PERFORMANCE- The color-matched Vented Sport Hood styling offers unique, aggressive finishes and graphics, while improving aerodynamics and cockpit airflow.
- The Stage 2 Max Rockford Fosgate® larger, 8” speakers leverage additional surface area to produce the most bass and volume you can get on a Slingshot, ensuring your favorite music cuts through wind and road noise at any speed.
- Flex your superior taste and style with 3 distinct colorways of two-tone or color shifting premium paint schemes and graphics from tip to tail.
- Unlock Turn-By-Turn GPS navigation along with AppleCarPlay(R) and more with the 7” Display powered by RIDE COMMAND to enhance your adventure before, during and after the ride.
- The R sport seat with custom stitched headrest brings comfort and style to your ride with increased side bolsters and lumbar support to provide extra support in the corners.
- The premium Brembo® braking system with multi-piston painted calipers and lightweight rotors improve the performance, aesthetics, and comfort of your Slingshot.
- Bring the ride to your fingertips with high-performance paddle shifters on the AutoDrive transmission, providing you with complete control of your shift points.
| Engine | |
|---|---|
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Displacement | 1,997 cc |
| Engine Type | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Valve train | DOHC |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.1 lb/hp |
| Engine Torque, Maximum | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Rated Engine Speed | Rev Limit: 8,500 RPM |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Acceleration | 0-60 MPH: 4.9 Seconds |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Performance | |
| Top Speed | Limited to 125 MPH |
| Fuel System | |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Drivetrain | |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Shifter | Pattern (Manual): H |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Transmission | 5 Speed Manual Synchromesh w/ Reverse |
| Suspension | |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Brakes | |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron rotor 339 mm diameter |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Brakes, Caliper Type | Front: Brembo Aluminum 4 piston | Rear: Aluminum 1 piston |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | Size: 225 / 45R18 | Type: Kenda SS-799 |
| Front Wheel | Size: 18x7.5 | Type: Aluminum |
| Rear Tire | Size: 305 / 30R20 | Type: Kenda SS-799 |
| Rear Wheel | Size: 20x11.0 | Type: Aluminum |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Wheel Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Capacities | |
| Load Capacity, Land | Peak Lateral Grip: 1.02 g |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,648 lb |
| Weight | Max Wet: 2,199 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Lower Accent Lights: LED | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED | Center Brake: LED | Interior Accent Lights: Bi-Color LED |
| Turn Signal | LED |
| Color | |
| Colors | Midnight Smoke, White Crystal with Mint Fade | Interior: Gloss Black | Main Accent: Midnight Smoke, White Crystal |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment / Display: 7” Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-By-Turn GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth®, USB Phone Connectivity, & Backup Camera | Audio System: "Stage 2 Max Audio: 8" Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier" | Cruise Control: Standard | Passive Security System: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Shopping Tools
Quote by Phone
2026 Polaris R Manual
$33,999.00
RideNow Concord
Scan to visit
4m2p285t.dealerspike-clients.com
2026 Polaris R Manual
Price:
Retail: $34,999.00 | Our Price: $33,999.00 | Save: $1,000.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | BLACK |
| Stock # | SL169266 |
| VIN | 57XAARGB0T8169266 |
| Condition | Excellent |
Description
description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Displacement | 1,997 cc |
| Engine Type | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Valve train | DOHC |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.1 lb/hp |
| Engine Torque, Maximum | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Rated Engine Speed | Rev Limit: 8,500 RPM |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Acceleration | 0-60 MPH: 4.9 Seconds |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Performance | |
| Top Speed | Limited to 125 MPH |
| Fuel System | |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Drivetrain | |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Shifter | Pattern (Manual): H |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Transmission | 5 Speed Manual Synchromesh w/ Reverse |
| Suspension | |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Brakes | |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron rotor 339 mm diameter |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter |
| Brakes, Caliper Type | Front: Brembo Aluminum 4 piston | Rear: Aluminum 1 piston |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | Size: 225 / 45R18 | Type: Kenda SS-799 |
| Front Wheel | Size: 18x7.5 | Type: Aluminum |
| Rear Tire | Size: 305 / 30R20 | Type: Kenda SS-799 |
| Rear Wheel | Size: 20x11.0 | Type: Aluminum |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Wheel Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Dimensions | |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Capacities | |
| Load Capacity, Land | Peak Lateral Grip: 1.02 g |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,648 lb |
| Weight | Max Wet: 2,199 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Lower Accent Lights: LED | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED | Center Brake: LED | Interior Accent Lights: Bi-Color LED |
| Turn Signal | LED |
| Color | |
| Colors | Midnight Smoke, White Crystal with Mint Fade | Interior: Gloss Black | Main Accent: Midnight Smoke, White Crystal |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment / Display: 7” Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-By-Turn GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth®, USB Phone Connectivity, & Backup Camera | Audio System: "Stage 2 Max Audio: 8" Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier" | Cruise Control: Standard | Passive Security System: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |