2026 Polaris GENERAL® XP 4 1000 Sport
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$21,497.01
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 100 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Driveline | EDA: engine deceleration assist |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Front Suspension | Long travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar, |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual-arm IRS with stabilizer bar, |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Ground Clearance | 13.5" (34.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 150.2 x 64 x 77" (381.5 x 162.5 x 195.1 cm) |
| Turning Radius | 19.5' (5.9m) |
| Wheelbase | 115" (292 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2,077 lbs. (942 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1998 lbs (906 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: DC outlet |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider and height-adjustable seat belts |
| Features | Door Type: Premium half doors | Vehicle Protection: Sport low-profile front bumper | Winch: POLARIS HD 4,500-lbs. Winch with Synthetic Rope, aluminum fairlead, rubber isolator |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris GENERAL® XP 4 1000 Sport
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRAY |
| Stock # | PO207050 |
| VIN | 3NSGME99XTF207050 |
| Condition | Excellent |
Description
Buckle up and get ready to hit the trails in style with the adventurous and rugged 2026 Polaris GENERAL® XP 4 1000 Sport! This dynamic UTV is sporting a sleek and stylish Ghost Gray exterior that is bound to turn heads wherever you roam.
Packed with power, this 4-seat sport utility vehicle is equipped with a robust ProStar™ Parallel Twin engine that cranks out an impressive 100 horsepower, delivering the oomph you need to conquer any terrain. With a torque of 65.0 ft-lbs, this machine is ready to tackle both the challenging hills and the straightaways with ease.
This beast of a UTV runs cool with its efficient liquid cooling system, featuring 8 valves with 4 valves per cylinder and a double overhead camshaft configuration that maximizes performance. The 999.0cc engine with a compression ratio of 10.5:1 is ready to unleash its full potential at the twist of the throttle, providing an adrenaline-pumping experience like no other.
Designed for adventure, the Polaris GENERAL® XP 4 1000 Sport offers a spacious and comfortable cabin with room for four passengers to join in on the excitement. The front suspension's independent double A-arm design paired with Walker Evans® shock absorbers provides a smooth 14.0 inches of travel, while the rear suspension delivers the same level of performance for a thrilling off-road experience.
<...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 100 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Driveline | EDA: engine deceleration assist |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Front Suspension | Long travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar, |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual-arm IRS with stabilizer bar, |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Ground Clearance | 13.5" (34.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 150.2 x 64 x 77" (381.5 x 162.5 x 195.1 cm) |
| Turning Radius | 19.5' (5.9m) |
| Wheelbase | 115" (292 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2,077 lbs. (942 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1998 lbs (906 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: DC outlet |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider and height-adjustable seat belts |
| Features | Door Type: Premium half doors | Vehicle Protection: Sport low-profile front bumper | Winch: POLARIS HD 4,500-lbs. Winch with Synthetic Rope, aluminum fairlead, rubber isolator |
| Cargo System | Lock & Ride |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike