2026 Polaris GENERAL® XP 1000 Ultimate
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$23,883.00
Overview
Product Features
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 100 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Driveline | EDA: engine deceleration assist |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Front Suspension | Long travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar, |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual-arm IRS with stabilizer bar, |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Ground Clearance | 13.5" (34.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 118.2 x 64 x 77 in (300 x 162.5 x 190.5 cm) |
| Turning Radius | 16' (4.9m) |
| Wheelbase | 83" (211 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,813 lbs. (822 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1736 lbs. (787 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: DC outlet |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator | Touch Screen Display: 7" Display, powered by RIDE COMMAND, featuring: digital instrumentation, built-in GPS, mapping, vehicle-to-vehicle with group ride, follow the leader, and messaging. Bluetooth and USB smartphone connectivity, AM/FM and weather radio, and in-vehicle communications capable. |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider and height-adjustable seat belts |
| Features | Door Type: Premium half doors | Vehicle Protection: Sport low-profile front bumper | Winch: POLARIS HD 4,500-lbs. Winch with Synthetic Rope, aluminum fairlead, rubber isolator | Audio System: Rockford Fosgate® Stage 3 audio: (2) 6.5" 50-W front co-axial speakers, and (2) 6.5" 50-W rear co-axial speakers, 4-channel amp with fade, automatic volume level, and 5-band equalizer |
| Cargo System | Lock & Ride |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2026 Polaris GENERAL® XP 1000 Ultimate
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GRAPHITE |
| Stock # | PO211257 |
| VIN | 3NSGXK990TF211257 |
| Condition | Excellent |
Description
Get ready to embark on thrilling adventures with the 2026 Polaris GENERAL® XP 1000 Ultimate in ! This sporty 2-seat UTV is a powerhouse of fun, boasting a ProStar™ Parallel Twin engine that delivers a whopping 100 horsepower and 65 ft lbs of torque. With its liquid cooling system and efficient fuel injection, this UTV is ready to tackle any terrain with ease.
Whether you choose the Super Graphite or Earth Blue color option, you'll turn heads as you zip through trails and conquer obstacles. The sleek design is complemented by the steel frame and hard cab canopy and doors, providing both style and durability for your off-road adventures.
Ride in comfort with the bucket seats upholstered in vinyl, complete with headrests for added support. The RIDE COMMAND™ GPS system keeps you on track while the Rockford Fosgate® audio system keeps the energy high with four speakers and Bluetooth® connectivity. Stay informed with the mobile app instrumentation, allowing you to monitor your ride with ease.
The Polaris Variable Transmission (PVT) ensures smooth acceleration, while the On-Demand™ driveline with selectable 4X2/AWD modes gives you the control you need for any situation. The center limited-slip differential provides added traction when you need it most, making challenging trails a breeze.
Featuring a 30-inch wheel set...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 100 |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-demand true AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Driveline | EDA: engine deceleration assist |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Steering | Adjustable tilt steering | Electronic Power: High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Front Suspension | Long travel, high-clearance dual A-arm with stabilizer bar, |
| Front Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series shocks |
| Rear Suspension | Long-travel, high-clearance dual-arm IRS with stabilizer bar, |
| Rear Travel (in./cm.) | 14" (35.6 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 15" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Ground Clearance | 13.5" (34.3 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 118.2 x 64 x 77 in (300 x 162.5 x 190.5 cm) |
| Turning Radius | 16' (4.9m) |
| Wheelbase | 83" (211 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Towing Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Payload Capacity | 1,100 lbs. (499 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,813 lbs. (822 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1736 lbs. (787 kg) |
| Electric | |
| Electrical | System: DC outlet |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED headlight with accent and LED taillights |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5.08 cm) receiver |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user-selectable blue/red backlighting & brightness, programmable service intervals, speedometer, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder light, gear indicator | Touch Screen Display: 7" Display, powered by RIDE COMMAND, featuring: digital instrumentation, built-in GPS, mapping, vehicle-to-vehicle with group ride, follow the leader, and messaging. Bluetooth and USB smartphone connectivity, AM/FM and weather radio, and in-vehicle communications capable. |
| Seat Type | Bolstered bucket seats with driver seat slider and height-adjustable seat belts |
| Features | Door Type: Premium half doors | Vehicle Protection: Sport low-profile front bumper | Winch: POLARIS HD 4,500-lbs. Winch with Synthetic Rope, aluminum fairlead, rubber isolator | Audio System: Rockford Fosgate® Stage 3 audio: (2) 6.5" 50-W front co-axial speakers, and (2) 6.5" 50-W rear co-axial speakers, 4-channel amp with fade, automatic volume level, and 5-band equalizer |
| Cargo System | Lock & Ride |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike