2025 Slingshot Slingshot® SLR (AutoDrive)
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$27,999.05
Overview
Product Features
Description
2025 Polaris Slingshot® Slingshot® SLR AutoDrive
POWERFUL POSSIBILITIESThe Slingshot SLR delivers upgraded performance and high-end style from the get-go. Designed for those who want a little extra oomph under the hood with a high-revving 204 HP engine to deliver dynamic passing power and some extra acceleration at the lights. Factory finished with the new SLR front end, new Stage 2 Max Rockford Fosgate® 8” speakers, two-tone paint, extra exterior lighting, sport interior and a bigger 305mm rear tire to strut the streets. It’s loaded up and just begging to be personalized.
Features may include:
- STYLE AT THE FOREFRONT
The fully redesigned SLR front end provides fresh, bold styling with painted outer wings so you will continue to turn heads whether you're parked or cruising down the road.
- MORE POWER, MORE FUN
Cut ahead of the rest with 204 HP from the ProStar 2.0L 4 Cylinder Engine and two drive modes, Comfort & Slingshot mode, giving you more power.
- FEEL THE BEAT
The Stage 2 Max Rockford Fosgate® larger, 8” speakers leverage additional surface area to produce the most bass and volume you can get on a Slingshot, ensuring your favorite music cuts through wind and road noise at any speed.
- LIGHT UP YOUR LIFE
Turn on the style with upper and lower accent lighting and see how easy it is to make a big impression.
- THE LIFE OF THE PARTY
Leave your impression on every road you travel with the Kenda 305/30R20 rear tire, giving your ride a bolder stance from the rear.
- SIT BACK, GET COMFORTABLE
Bring comfort and style to your ride with increased side bolsters and lumbar support soak in that wind therapy.
- AMPLIFY YOUR RIDE
Infused inside and out with tech that turns heads, including a 7" Display powered by RIDE COMMAND so you can take control of the road like never before.
| Engine | |
|---|---|
| Engine | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Displacement | 1,997 cc |
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Rev Limit: 8,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.1 lb/hp |
| Engine Torque | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Valve train | DOHC |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Top Speed | 0-60 MPH: 4.9 Seconds | Limited to 125 MPH |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Transmission | Hydraulically Actuated Automated Manual (AutoDrive) 5 Speed Synchromesh w/ Reverse |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Gear Shifter | Pattern: H |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Suspension | |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Brakes | |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter | Calipers: Aluminum 1 piston |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter | Calipers: Aluminum 1 piston |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Front Tire | Kenda SS-799 | Size: 225 / 45R18 |
| Rear Tire | Kenda SS-799 | Size: 305 / 30R20 |
| Front Wheel | Aluminum | Size: 18x7.5 |
| Rear Wheel | Aluminum | Size: 20x11.0 |
| Dimensions | |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Weight | Max Wet: 1,749 lb |
| Curb Weight | 1,672 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED |
| Turn Signal | LED |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment: Technology Package 2: 7” RIDE COMMAND Display w/ Multi-Touch, Bluetooth® & USB Phone Connectivity, & Back-up Camera | Stage 2 Audio: Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier | Peak Lateral Grip: 1.02 g | Cruise Control: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Wind Deflectors | 7.5 in. Tinted |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2025 Slingshot Slingshot® SLR (AutoDrive)
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | RED |
| Stock # | SL168184 |
| VIN | 57XAAFHBXS8168184 |
| Condition | Excellent |
Description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine | Prostar 2.0L 4 Cylinder |
| Displacement | 1,997 cc |
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.5 mm |
| Engine Power | Peak: 204.1 HP @ 7,500 RPM | Rev Limit: 8,500 RPM | Power to Weight Ratio: 8.1 lb/hp |
| Engine Torque | Peak: 149.8 ft-lbs at 6,500 RPM |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Valve train | DOHC |
| Fuel System | Multiport Injected |
| Fuel Type | 91 octane or higher |
| Ignition | Proximity Key with Keyless Start |
| Top Speed | 0-60 MPH: 4.9 Seconds | Limited to 125 MPH |
| Electronic Power Steering | Variable Speed Sensitive Electronic Power Steering 2.0 |
| Battery | |
| Battery | 30AH, 12V, 400 CCA |
| Drivetrain | |
| Transmission | Hydraulically Actuated Automated Manual (AutoDrive) 5 Speed Synchromesh w/ Reverse |
| Clutch | Dry, Single Plate, Hydraulically Actuated |
| Gear Ratios (overall) 1st | 3.251:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.955:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.310:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.000:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.753:1 |
| Gear Ratio (Reverse, Low) | 3.180:1 |
| Gear Shifter | Pattern: H |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt, 30mm x 147T | Ratio: 1.771:1 | Bevel Drive Ratio: 2.824:1 |
| Steering | Actuation: Rack-and-pinion | Turns: 2.5 Turns |
| Suspension | |
| Suspension | Independent, Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms |
| Shock Absorber | Revised Twin Tube Gas Charged Coil Overs |
| Brakes | |
| Brake System Type | Anti lock: Standard |
| Front braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter | Calipers: Aluminum 1 piston |
| Rear braking system | Rotors: Vented cast iron, 298 mm diameter | Calipers: Aluminum 1 piston |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Steering Materials: Smooth & Perforated Full-Grain Leather | Steering Accent Stitching: Turbo Silver Euro Stitch |
| Front Tire | Kenda SS-799 | Size: 225 / 45R18 |
| Rear Tire | Kenda SS-799 | Size: 305 / 30R20 |
| Front Wheel | Aluminum | Size: 18x7.5 |
| Rear Wheel | Aluminum | Size: 20x11.0 |
| Dimensions | |
| Overall Height | 51.9 in (1,318 mm) |
| Overall Length | 149.6 in (3,800 mm) |
| Overall Width | 77.9 in (1,980 mm) |
| Track Width | 69.1 in (1,755 mm) |
| Wheelbase | 105 in (2,667 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137.3 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 9.77 gal (37.1 L) |
| Weights | |
| Weight | Max Wet: 1,749 lb |
| Curb Weight | 1,672 lb |
| Lights and Safety | |
| Headlight Type | LED High & Low Beam |
| Lighting | Front Upper Accent: LED | Indicator: LED | License Plate: LED | Main Brake: LED |
| Turn Signal | LED |
| Electric | |
| Electrical | 12v DC Outlets: 2 |
| Features | |
| Gauges | Dual Sweep LED Backlit Gauge with Configurable LCD Display |
| Features | Infotainment: Technology Package 2: 7” RIDE COMMAND Display w/ Multi-Touch, Bluetooth® & USB Phone Connectivity, & Back-up Camera | Stage 2 Audio: Rockford Fosgate® 200w Audio System, Automatic Volume Control, & Plug & Play Expandable Amplifier | Peak Lateral Grip: 1.02 g | Cruise Control: Standard | USB Ports: 2 | Vehicle Hill Hold: Standard |
| Stability Control System | ESC (Electronic Stability Control): Standard |
| Traction Control System | Standard |
| Wind Deflectors | 7.5 in. Tinted |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |