2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full Size
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$10,691.00
Overview
Product Features
Description
2025 Polaris® Ranger Crew 570 Full-Size
Do More. Spend Less.RANGER 570 Full-Size delivers all the right tools for your tasks—at an unbeatable value.
Features may include:
- COMFORT
From working around your property to enjoying a day on the trails, you and your crew can count on a smooth, comfortable ride over the tough terrain.
- CAPABILITY
RANGER 570 Full-Size helps you move, tow or haul with ease.
- DURABILITY
RANGER 570 Full-Size is built to finish the job, day in and day out.
Includes:- 44 HP ProStar Engine
- 10.5" Ground Clearance
- 25" Tires
- 1,500 Lb. Towing Capacity
- 800 Lb. Box Capacity
- Full-Coverage Front Bumper
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 HP |
| Engine Torque | 35.4 LB-FT |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9 in (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10 in. (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.5 x 54 x 11.5 in (93 x 137 x 29 cm) |
| Ground Clearance | 10.5 in (26.7 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146 x 60 x 74 in (370 x 152 x 188 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271.8 cm) |
| Turning Radius | 17.8 ft (544 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 800 lb (363 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Fuel Capacity | 9 gal (34.1 L) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Rack capacity, rear | 800 lb. (363 kg) |
| Weights | |
| GVWR | 2966 lbs |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,392 lb (631 kg) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | 50W Headlight, LED Tail |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Instrumentation | Single Analog Dial with 2" LCD Rider Information Center, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Volt Meter, Service Indicator and Codes, Seatbelt Reminder Light, DC Outlet |
| Hitch/Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
Shopping Tools
Quote by Phone
Related Products
2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full Size
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Concord |
| Primary Color | GREEN |
| Stock # | PO086745 |
| VIN | 3NSCDA578SE086745 |
| Condition | Excellent |
Description
Introducing the 2025 Polaris Ranger Crew® 570 Full-Size UTV in an eye-catching Sage Green color! This UTV is a powerhouse on wheels, ready to tackle any task with its ProStar™ engine delivering a robust 44.0 horsepower. It's designed for utility, making it the perfect companion for work or play.
Featuring a single-cylinder engine with liquid cooling and a 4-stroke engine stroke, this UTV is built for durability and performance. With a fuel-injected system and 42.0 mm fuel injector size, the Ranger Crew® 570 is efficient and powerful, ready to take on any terrain.
The Polaris Variable Transmission (PVT) ensures smooth shifting, while the selectable 4X2/AWD driveline provides versatility for all types of adventures. The 107.0-inch wheelbase and 146.0-inch length offer stability and ample space for up to six passengers in its vinyl bench seats. With a payload capacity of 1500.0 lbs and a towing capacity of 1500.0 lbs, this UTV is a true workhorse.
Equipped with McPherson Strut front suspension and independent double A-arm rear suspension, the Ranger Crew® 570 delivers a comfortable ride even on rough terrain. The steel frame and plastic body material combine strength and lightness for optimal performance.
Safety features like hydraulic disc brakes with 2 caliper pistons ensure reliable stopping power, while the s...
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Cylinders-Displacement (cc) | 567cc |
| Cooling | Liquid |
| Engine Power | 44 HP |
| Engine Torque | 35.4 LB-FT |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive System | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel (in./cm.) | 9 in (22.9 cm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 10 in. (25.4 cm) |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear braking system | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Wheels & Tires | |
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.5 x 54 x 11.5 in (93 x 137 x 29 cm) |
| Ground Clearance | 10.5 in (26.7 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 146 x 60 x 74 in (370 x 152 x 188 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271.8 cm) |
| Turning Radius | 17.8 ft (544 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 800 lb (363 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Fuel Capacity | 9 gal (34.1 L) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Seating Capacity | 6 |
| Rack capacity, rear | 800 lb. (363 kg) |
| Weights | |
| GVWR | 2966 lbs |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,392 lb (631 kg) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Lights and Safety | |
| Lighting | 50W Headlight, LED Tail |
| Features | |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Instrumentation | Single Analog Dial with 2" LCD Rider Information Center, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Volt Meter, Service Indicator and Codes, Seatbelt Reminder Light, DC Outlet |
| Hitch/Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
RideNow Concord | 254 Concord Parkway S Concord, NC 28027 | 704-784-5400 | Powered by Dealer Spike